domek
 
logo
logo Strona główna > STREFA WIEDZY > WSZYSTKO O MASZTACH FLAGOWYCH >

Pytania i odpowiedzi - maszty flagowe

I. Konstrukcja i montaż masztów

1.    Z czego zrobione są maszty firmy Borpetrol?

Maszty flagowe naszej firmy wykonane są prawie w całości z najwyższej jakości aluminium (niektóre mniejsze elementy z tworzywa sztucznego i stali cynkowanej). Taka konstrukcja jest odporna  na rdzę, promienie UV i zapewnia długoletnie użytkowanie.

2.    Dlaczego Borpetrol do produkcji masztów używa aluminium?

Aluminium jest trzy razy lżejsze od stali i cechuje się większą trwałością. Maszty aluminiowe są łatwiejsze w transporcie i montażu, co powoduje zmniejszenie kosztów. Co bardzo ważne aluminium łatwo poddaje się procesowi recyklingu.

3.    Dlaczego maszty Borpetrolu są lakierowane?

Na rynku można spotykać zarówno maszty anodowane, jak i lakierowane proszkowo. W naszej firmie jesteśmy zwolennikami tego drugiego sposobu. Maszty lakierowane znacznie łatwiej utrzymać bowiem w czystości. Anodowanie powoduje zaś powstawanie mikroporów na powierzchni aluminiowej, w których łatwo osadza się trudny do usunięcia brud. Powierzchnia lakierowana jest natomiast gładka, łatwo ją umyć i zakonserwować np. pastą z woskiem.

4.    Co to jest głowica masztu i jakie są jej rodzaje?

Głowica jest elementem wieńczącym konstrukcję masztu. Powinna być dopasowana do modelu masztu. Dla masztu baner stosujemy głowicę banerową, czyli aluminiowy odlew, do którego zamocowana jest poprzeczka służąca do zawieszania flagi. Głowica ta obraca się wokół własnej osi. Na jej szczycie można zamontować ozdobne zwieńczenie.

Dla masztów standard, internal i internal+ stosujemy głowicę z tworzywa sztucznego. Umożliwia ona prowadzenia linki w maszcie i zamontowania ramienia - tzw. windtrackera. Głowica ta obracana jest siłą wiatru. Na szczycie głowicy można zamontować ozdobne zwieńczenie. Głowica wyposażona jest w rolkę, która umożliwia płynne wciąganie i opuszczanie flagi. Nasze głowicę zabezpieczone są przed zbyt wysokim wciągnięciem flagi.
Jest to nowatorskie rozwiązanie chronione patentem.

5.    Jakie ozdobne zwieńczenia masztu proponuje firma Borpetrol?

Naszym klientom proponujemy dwa podstawowe kształty zwieńczeń. Pierwszy w kształcie cebuli (kula zwężająca się ku górze) wykonany z aluminium, lakierowany proszkowo na kolor srebrny lub złoty. Drugi w kształcie grota (dwa płaskie elementy w kształcie grota wsuwane są jeden w drugi, tworząc trójwymiarowy grot). Zwieńczenie to proponujemy także w kolorze złotym i srebrnym. Wykonane jest z tworzywa sztucznego.

6.    Czym różni się tuleja montażowa od zawiasu montażowego?

Oba elementy służą do mocowania masztu do podłoża. Tuleja to wpuszczona do fundamentu rura, w którą wsadza się maszt. Zawias natomiast jest elementem montażowym, który mocuje się na powierzchni fundamentu na zalanych wcześniej śrubach.

7.    Dlaczego firma Borpetrol do montażu masztów preferuje zawiasy montażowe?

Zawias jest o wiele wygodniejszy od tulei. Montaż tulei wymaga solidnego deskowania zabezpieczającego ją przed przesunięciem od ?pionu? podczas tężenia betonu. Jest to praco i czasochłonne. Utrudnione jest również wyciąganie masztu z tulei. Natomiast maszt przytrzymywany przez zawias montażowy możemy położyć wygodnie i bezpiecznie. Także montaż kotwy jest znacznie łatwiejszy, gdyż nie trzeba zwracać szczególnej uwagi na jej poziomowanie, które odbywa się za pomocą nakrętek zawiasu. Należy również zaznaczyć, że z czasem ziemia przy fundamencie może się obsunąć, w takim przypadku maszt na zawiasie można łatwo skorygować, przy tulei nie ma takiej możliwości.

8.    Czy można zmienić sposób montażu z tulei na zawias?

 Tak. W efekcie pytań zadawanych nam przez klientów, zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy ?przejście? z tulei na zawias.  Posiadamy niezbędne doświadczenie  i możemy wykonać takie ?przejście? dla każdego masztu.

9.    Jaki fundament kopie się pod maszt?


Wymiary fundamentu określone są przez wymogi prawa budowlanego i dla masztów 6-8 metrowych średnica wykopu powinna wynosić 90cm, a głębokość 120cm. Dla masztów 10-12 metrowych średnica wykopu powinna wynosić 100cm, a głębokość 140cm.

10.    Na co zwrócić uwagę podczas zalewania kotwy masztu w fundamencie?

Należy zwrócić szczególną uwagę na to, w którą stronę maszt będzie kładziony. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, że położenie masztu uniemożliwi np. fasada budynku. Przy większej ilości masztów istotną rzeczą jest rónież określenie odległości pomiędzy nimi. Powinna ona wynosić minimum podwójną szerokość flagi + 20cm (np. jeżeli flaga ma szerokość 1,5 metra, to minimalna odległość pomiędzy masztami powinna wynosić 3,2 metra).

11.    Czy można postawić maszt bez fundamentu?

Na specjalne zamówienia możemy wykonać wolnostojącą stopę masztu. Wówczas maszt będzie można postawić wewnątrz budynku (np. na hali targowej).

Produkujemy również maszty flagowe teleskopowe, które łatwo można eksponować na zewnątrz budynków. Są one mocowane za pomocą specjalnej stopy na przykład pod kołem samochodu. Maszt teleskopowy ma 580cm wysokości.

12.    Czy można zamontować maszt na fasadzie budynku?

W naszej ofercie znajdują się maszty flagowe montowane na fasadzie budynków. Jednakże długość takiego masztu nie przekracza zazwyczaj 130cm. Na specjalne zamówienie możemy wykonać system mocowania masztów do 6m długości. Takie maszty montowaliśmy na budynku restauracji na Warszawskiej Starówce.

13.    Czy można zmienić miejsce posadowienia masztu?

Tak. Umożliwia to konstrukcja stopy masztu. Składa się ona z dwóch części. Jedna z nich (zwana kotwą) zalana jest w fundamencie, druga, przenośna (zawias montażowy), umieszczona jest  przy podstawie masztu. Jeżeli konieczne jest przeniesienie masztu w inne miejsce możemy dosłać klientowi nowe kotwy, które zaleje w wybranym miejscu.

14.    Jakie są najczęstsze usterki w masztach flagowych?

Najbardziej narażoną na usterki częścią masztu jest linka. Problemy pojawiają się, gdy podczas wciągania flagi na maszt ramię windtrackera wciągnięte zostanie zbyt wysoko (do oporu). Nasze maszty wyposażono jednak w specjalną głowicę, która posiada zabezpieczenie przed zbyt wysokim wciągnięciem flagi. Dzięki temu ramię windtrackera zawsze znajduje się tam gdzie powinno a linka jest bezpieczna. System zabezpieczenia jest chroniony patentem.

15.    Co to są wężyki - krawaty do flag?

Wężyk (nazywany również krawatem) jest to rurka z tworzywa sztucznego, która ma za zadanie przytrzymywać flagę w linii masztu. Jest odporna na niskie i wysokie temperatury. Nie klei się i nie przymarza do masztu. Stanowi swego rodzaju łącznik pomiędzy rurą masztu a karabińczykiem flagi. W zależności od  długości flagi stosuje się od 4 do 10 wężyków na flagę.

16. Jak pakowane są maszty?

Maszty zabezpieczane są dwoma warstwami specjalnej folii. Pierwsza chroni przed zabrudzeniami. Druga, z grubszej folii, zabezpiecza przed obtarciem lakieru. Jeśli maszty wysyłane są spedycją, dodatkowo pakowane są w karton.

17. Jak transportuje się maszty flagowe?

Maszty flagowe 6 i 8 metrowe składają się z dwóch części, a maszty 10 i 12 metrowe z trzech. Dzięki takiej konstrukcji maszt można przewieźć na bagażniku dachowym auta osobowego. Często sami oferujemy transport, a w niektórych przypadkach korzystamy z pomocy firm spedycyjnych.

18. Do czego, oprócz eksponowania flag, można stosować maszty flagowe?

Często się zdarza, że na masztach montowane są kamery do monitoringu. W takim przypadku odpowiednio ?doposażamy? maszt, żeby najlepiej spełniał tę funkcję. Nasze maszty służą również jako elementy podtrzymujące siatkę na polach golfowych, jako słupy dla anten radiowych, a także jako elementy nośne dla dekoracji podczas masowych imprez i świąt kościelnych.


II. Dopasowanie flagi do masztu i użytkowanie flagi


1.    Jaki jest najlepszy maszt dla flagi firmowej/ reklamowej?

Maszt dla flagi firmowej powinien umożliwiać jej stałe rozpostarcie, tak aby flaga cały czas była widoczna dla klientów. Dlatego do flag reklamowych proponujemy maszty z poprzecznym ramieniem tzw. windtrackerem lub ramieniem banerowym. Dzięki ich zastosowaniu flaga będzie w pełni eksponowana również w bezwietrzne dni.

2.    Jaki jest najlepszy maszt dla flagi narodowej?

W przeciwieństwie do flagi firmowej, flaga narodowa powinna swobodnie unosić się na wietrze. Dlatego dla flag narodowych proponujemy maszty w wersji standard (linka prowadzona na zewnątrz masztu) i internal (linka prowadzona wewnątrz masztu zabezpieczona zameczkiem), bez windtrackera i ramienia banerowego. Oczywiście wszystkie rodzaje produkowanych przez naszą firmę masztów możemy przystosować zarówno pod flagę narodową, jak i firmową.

3.    Jak dobrać flagę do wielkości masztu?

Przy wyborze flagi należy wziąć pod uwagę to, żeby była proporcjonalna do wysokości masztu. Ważne jest również, aby gabaryty flagi uniemożliwiały jej kradzież. Flaga nie może być dostępna z ziemi dla nieuprawnionych osób.

Zalecane wielkości flag:

Maszt 6 m - długość flagi 280 cm, szerokość 150 cm.
Maszt 8 m - długość flagi 350 cm lub 370 cm, szerokość 150 cm.
Maszt 10 m - długość flagi 500 cm, szerokość 150 cm.

4.    Jaki zabezpieczenia flag przed kradzieżą stosuje firma Borpetrol?

W masztach w wersji internal linka wciągająca flagę zamknięta jest wewnątrz rury masztu. Aby się do niej dostać i opuścić flagę
należy otworzyć zameczek zabezpieczający. Maszty takie najlepiej zamontować w miejscach nienadzorowanych. Musimy jednak zaznaczyć, iż kradzieże zdarzają się bardzo rzadko.

0Newsletter:
Strona główna Oferta Kontakt

Edited by e-words